Kas
19
2012
  Facebook'da Paylaş Twitter'da Paylaş FriendFeed Google

ŞAİRİN SAHNEYE DÜŞEN GÖLGESİ / YRD.DOÇ.DR. OĞUZHAN KARABURGU

Türk edebiyatının en renkli mizaçlarından birine sahip olan Abdülhak Hâmid Tarhan, tamamen kendine özgü bir tiyatro faaliyeti gerçekleştirmiştir. Bu faaliyet, her bakımdan nevi şahsına münhasır ve orijinaldir. Seçilen tema ve konulardan yazılış şekillerine, dil ve üslûbundan anlatım tekniklerine kadar bu orijinallik kendisini gösterir. Abdülhak Hâmid tiyatrosu kendisinden öncekilerden pek bir şey almadığı gibi kendisinden sonrakilere de takip edilecek bir tiyatro ekolü bırakmaz.            

Abdülhak Hâmid, eski şiirin yıkılıp yeni şiirin kurulmasında önemli bir rol oynamıştır. Bunun bir benzerini de tiyatro eserlerinde alegorik anlatımının arkasına gizlediği düşünceleriyle istibdadın yıkılmasını hızlandırarak yapmıştır, denilebilir. Kadın, eğitim, meşruti sistem, savaş karşıtlığı Abdülhak Hâmid’in hemen hemen bütün eserlerinde bir fikri sabit gibi ele aldığı konulardır. Tarih ise bütün cepheleriyle onun tiyatro eserlerinin arka planını oluşturur.          

Bu çalışmada Türk edebiyatının ‘Şâir-i Âzam’ı olan Abdülhak Hâmid’in yirmi dört tiyatro eseri incelenmiştir. Her biri diğerinden orijinal olan bu yirmi dört eser, aynı zamanda şairin sahneye düşen gölgesinin büyüklüğüne de şahitlik eder.

 

Ara
19
2011
  Facebook'da Paylaş Twitter'da Paylaş FriendFeed Google

ABDÜLHAK HÂMİD TARHAN'IN TİYATRO ESERLERİNE YENİ BİR TASNİF TEKLİFİ / DR. OĞUZHAN KARABURGU

ABDÜLHAK HÂMİD TARHAN'IN TİYATRO ESERLERİNE YENİ BİR TASNİF TEKLİFİ

 DR. OĞUZHAN KARABURGU

 

- yazıyı okumak/ indirmek için yazının devamına tıklayın –

 

Tem
11
2011
  Facebook'da Paylaş Twitter'da Paylaş FriendFeed Google

ABDÜLHAK HÂMİD TARHAN'DAKİ NAMIK KEMAL -TİYATRO ESERLERİNDEN HAREKETLE ABDÜLHAK HÂMİD TARHAN'DA NAMIK KEMAL TESİRİ- / DR. OĞUZHAN KARABURGU

      Tanzimat devri Türk edebiyatının öncü isimlerinden biri olan Namık Kemal, yazdığı eserler ve fikirleriyle nesiller üzerinde etkili olmuş güçlü bir şahsiyet ve kalemdir. Namık Kemal’in etki dairesinin içerisinde yer alan hatta merkezinde duran isimlerden birisi de Abdülhak Hâmid Tarhan’dır.

     Abdülhak Hâmid, her zaman gerçek üstadı olarak Namık Kemal’in ismini anar. Namık Kemal de Abdülhak Hâmid’deki cevheri keşfeden ve onu yönlendirmeye çalışan isimdir. Abdülhak Hâmid, hayatında Namık Kemal’e nasıl özel bir yer verir ve onu ebedî üstadı olarak tebcil ederse, Namık Kemal de Abdülhak Hâmid’e ayrı bir kıymet verir, onun şiirine nazire yazar ve esas yenilikçi olarak Şinasi’nin yanında Abdülhak Hâmid’in ismini anar: “Müceddidlik hakkı ise ya Şinasi’nin, ya senindir. Ben arada hatt-ı ittisalim.

Nis
30
2010
  Facebook'da Paylaş Twitter'da Paylaş FriendFeed Google

İLK KADIN YAZARLARDA TOPLUMSAL KİMLİĞİN YAPILANDIRILMASI SÜRECİNDE BABANIN KEŞFİ / PROF.DR. HÜLYA ARGUNŞAH

     Osmanlının yeni bir medeniyet dairesine geçiş süreci ile Türk kadınının toplumsallaşması hemen hemen aynı zamanlara denk gelir. Özellikle ilk kadın yazarların roman ve hikâyeleri bu anlamda önemlidirler. Bu eserler kadının modern edebiyattaki ilk üretimleri olmanın ötesinde onun toplumsallaşma ve kimlik kazanma yolundaki aşamalarını, sancılarını ve bu yoldaki çeşitli çözüm önerilerini de bünyelerinde barındırırlar. Toplumun nispeten kapalı olan bir tarafı konusundaki birikimleri bizzat kendi içinden verme ayrıcalığını taşıyan bu eserler, bir değişim sürecini anlatması bakımından aynı zamanda birer sosyolojik malzemedirler. Bu bildiride ilk kadın yazarların eserlerinde birey-aile ilişkisine dikkat çekilecek, bunun aslında mühim bir toplumsal yansıma olduğu konusu vurgulanacaktır.

Ara
20
2008
  Facebook'da Paylaş Twitter'da Paylaş FriendFeed Google

NAMIK KEMAL’İN MEKTUPLARINDA DİL VE EDEBİYAT ÜZERİNE TENKİTLER/ ARŞ. GÖR. VEYSEL ŞAHİN

Namık Kemal’in Mektuplarında Dil ve Edebiyat Üzerine Tenkitler
Arş. Gör.  Veysel Şahin
- yazıyı okumak/ indirmek için yazının devamına tıklayın –

Üye Paneli

Üye Adı:
Şifre :

Şifrem?
Üye Olun !

Reklam

  Reklama tıklayarak sitemize katkıda bulunun...

Kİmler Çeviİrİmİçİ

Kullanıcılar :

Arama Motorları : Crawl Bot

Şuan Sitede 0 kullanıcı, 1 arama motoru, 3 ziyaretçi ile toplamda 4 kullanıcı bulunmaktadır.

Takvim

«    Ocak 2019    »
PtSaÇrPrCuCtPz
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031