Kas
4
2007
  Facebook'da Paylaş Twitter'da Paylaş FriendFeed Google

BİR TARTIŞMANIN HİKAYESİ: DEKADANLAR / DOÇ. DR. FAZIL GÖKÇEK

 
 BİR TARTIŞMANIN HİKAYESİ DEKADANLAR  
 DOÇ. DR. FAZIL GÖKÇEK
  Dekadanlık meselesi,edebiyat tarihimizin Servet-i Fünun Dönemi olarak adlandırılan,zaman olarak çok kısa, fakat edebi verim bakımından zengin bir devresinde yaşanmış bir tartışmadır.Türk edebiyatını biraz"ölçüsüz" sayılabilecek bir şekilde Batılaştırmak isteyen bir grup genç şair ve yazarın,yine Batılaşma yönündeki Tanzimat yazarlarının bir temsilcisi olan Ahmet Mithat Efendi tarafından eleştirilmesi ile başlayan ve devrin diğer birçok şair ve yazarının da katılmasıyla genişleyen bu tartışma yaklaşık dört yıl boyunca devam etmiştir.Servet-i Fünun şair ve yazarlarının ve karşıtlarının bir tür birbirini murakabesine hizmet etmiş olan bu tartışmanın Türk edebiyatı için bazı bakımlardan yararlı olduğu kabul edilebilir.Fakat aradan zaman geçtikten sonra bu tartışmanın daha çok Servet-i Fünuncuların zaviyesinden yorumlandığı görülmektedir.Bu kitap,bu tartışmadaki bütün görüş ve iddiaları bir arada vermeyi amaçlamıştır.
  DERGAH YAYINLARI, İSTANBUL 2007.

Ekm
22
2007
  Facebook'da Paylaş Twitter'da Paylaş FriendFeed Google

DİVAN ŞİİRİNDEKİ SEVGİLİ TİPİNİ ALAYA ALAN BİR ROMAN YAHUT HÜSEYİN CAHİT’İN NADİDE’Sİ /YARD. DOÇ. DR. SELÇUK ÇIKLA


DİVAN ŞİİRİNDEKİ SEVGİLİ TİPİNİ ALAYA ALAN BİR ROMAN YAHUT HÜSEYİN CAHİT’İN NADİDE’Sİ
YARD. DOÇ. DR. SELÇUK ÇIKLA
- yazıyı okumak/ indirmek için yazının devamına tıklayın -

Eyl
14
2007
  Facebook'da Paylaş Twitter'da Paylaş FriendFeed Google

TEVFİK FİKRET’İN ŞİİRLERİNDE TRAJİK DURUM / TANER NAMLI

TEVFİK FİKRET’İN ŞİİRLERİNDE TRAJİK DURUM
Yard. Doç. Dr. Tarık Özcan, Manas Yayıncılık, 2007, 141 s.
Taner NAMLI
Tevfik Fikret üzerine yapılmış çok çeşitli çalışmalar olmasına rağmen, onun yaşadığı kırılmaları ve şiirlerinin trajik durumunu özelde irdeleyen bir çalışma oluşturulmamıştı. Dr. Tarık Özcan’ın hazırladığı ve Manas Yayıncılık tarafından basılan “Tevfik Fikret’in Şiirlerinde Trajik Durum” adlı kitap, Fikret’in bu yönünü merkeze alarak pergelini şairin diğer özelliklerine doğru da açan, düşündüren bir nitelik taşıyor. Fikrî ve edebî hayatı çizgi dışı bir seyir takip etmiş olan Fikret’in, yaşadığı trajik duruşun analiz edilmesi, onun şiirinin temel izleklerinin ve felsefî arka planının anlaşılması bakımından oldukça önemli. Çünkü Fikret’in şiirlerinde yazara göre; “…etiyle, kanıyla, karanlık ve aydınlık taraflarıyla gerçek insan vardır. Kaos, bu şiirin kaynağıdır ve Fikret’in şiiri kaosun beslediği trajik bir eylemdir.”

 

Tem
12
2007
  Facebook'da Paylaş Twitter'da Paylaş FriendFeed Google

HALİT ZİYA VE MEHMET RAUF’UN HAYATLARI İLE ROMANLARI / DR. SELÇUK ÇIKLA


HALİT ZİYA VE MEHMET RAUF’UN HAYATLARI İLE ROMANLARI
DR. SELÇUK ÇIKLA
- yazıyı okumak/ indirmek için yazının devamına tıklayın -

May
23
2007
  Facebook'da Paylaş Twitter'da Paylaş FriendFeed Google

MEHMED RAUF’UN ANILARI yahut EDEBÎ HATIRALARIN YAYIMI ÜZERİNE BİR DENEME / DOÇ.DR. RAHİM TARIM

Mehmet Kaplan, Nesillerin Ruhu adlı eserinin “Kendi Kendine Değer Verme” başlıklı makalesinde:
“... Batı’da hemen hemen her siyasetçi, edebiyatçı, sanatçı, yaşadığı hayatın mühim hâdiselerini, intiba ve düşüncelerini günü gününe yazar.”
diyerek Türk edebiyatında hatırat türünün az gelişmişliğine değinir. Bunun nedeni, Doğu uygarlığına özgü şifahî/sözel bir gelenekten gelişimizdir. Biz, yazmaktan çok konuşmayı sevmiş ve tercih etmişizdir.
   Hatırat yani anıların kaleme alınmasında durumumuz böyle... Ya, anıların yeni harflere aktarılması, sadeleştirilmesi ve yayımı... Bunda ne durumdayız acaba? Son yıllarda edebî ve siyasî hatıraların yayımında da bir artış gözlenmekte. Bunların elbette ilgi çekenleri, eski harflerden yeni harflere bugüne dek aktarılamamış olanlar... Ama bunların yayımı ve bu yayımların etrafında gelişenler daha da ilginç olabiliyor.
   Örneğin, Mehmed Rauf’un edebî hatıraları öteden beri edebiyat dünyasının bilgisi dahilindeyken, bu hatıraların yeni harflerle ve alelacele yayımlaması üzerine bazı akademisyenlerin bu yayıma övgüler düzmesi , edebiyat tarihinde belki de ilk kez olarak bir edebiyat dergisinin de bu yayını, kitap olarak ortaya çıktıktan sonra bölük bölük tefrika etmesi durumu daha da ilginç bir hale getiriyordu
.

Üye Paneli

Üye Adı:
Şifre :

Şifrem?
Üye Olun !

Reklam

  Reklama tıklayarak sitemize katkıda bulunun...

Kİmler Çeviİrİmİçİ

Kullanıcılar :

Arama Motorları : Crawl Bot, Yandex Bot

Şuan Sitede 0 kullanıcı, 2 arama motoru, 4 ziyaretçi ile toplamda 6 kullanıcı bulunmaktadır.

Takvim

«    Ocak 2019    »
PtSaÇrPrCuCtPz
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031