Nis
30
2016

SOYLU BİR HÜZÜNLE VAR OLUŞ SERÜVENİ/ Prof. Dr. Nurullah Çetin

SOYLU BİR HÜZÜNLE VAR OLUŞ SERÜVENİ
Prof. Dr. Nurullah Çetin

 

   Hüzün, iç kapanıklığı, gönül üzgünlüğü, gam, keder, sıkıntı gibi anlamlara geliyor. İnsanî, kutsal değerler adına maruz kalınan hüzün duygusu, insanı güzelleştirir, yüceltir, olgunlaştırır, törpüler, yetiştirir, eğitir. Bu bağlamda soylu bir hüzün, kutlu doğumlara zemin hazırlayan bir kalkış noktasıdır. Erkekseniz bir kadını, kadınsanız bir erkeği seversiniz, âşık olursunuz, benimsersiniz, âdeta onunla özdeşleşirsiniz, onunla duygusal, ruhsal, kalbî anlamda bütünleşirsiniz. Ama araya engeller girer, birleşemezsiniz, ayrı kalırsınız, kavuşamazsınız, hicran sürgünü olursunuz, kendi adalarınızda yalnızlığa mahkum yaşarsınız. Bu büyük, saf, kutsal aşkın saygınlığını, temizliğini, saflığını korumak adına soylu bir hüzne gark olursunuz, sessiz bir kabulleniş içinde var oluş sürecinizi tekâmül ettirirsiniz.
   Kutsal, insanî, İslamî, millî bir davanız vardır. Bu dava sizin Leyla’nızdır, büyük aşkınızdır. Ama ona kavuşma yollarında büyük zorluklar, engeller vardır. Ölümüne mücadele edersiniz, hayatınızı verirsiniz, muvaffak olamadığınızda sessizce soylu bir hüzün tevekkülü içinde asaletinizi koruyarak, başınızı eğmeden dimdik hayatta var oluşunuza anlam katan kutlu bir hayatı hissede hissede yaşarsınız. 
   Biz tarih boyunca yâr aşkıyla, Allah aşkıyla, milliyet aşkıyla tutuşan, bu aşklarımıza kavuşma yolunda büyük mücadeleler veren, başardığımızda yüce tevazumuzun kendi âlemimizle sınırlı sevincini, başaramadığımızda mücadeleye yeniden başlamanın büyük heyecanına ara basamak olacak soylu hüznünü bütün kalbî derinliğimizle yaşarız. 
   Bütün bir Türk edebiyatı, aslında bir boyutuyla Türk’ün soylu hüznünün terennüm zemini olmuştur.
  Divan edebiyatının etkin olduğu kadim zamanlarda bazı beyitler dilden dile dolaşır, zamanla kimin söylediği, şairinin kim olduğu bilinmez olur, derlemeciler altına "Lâedrî” yani "şairini bilmiyorum” yazarlar. Artık o beytin şairinin adı "Lâedrî’dir. İşte bunlardan birini derlemeci Kerim Demirci, Bir Deste Berceste Güzel Beyitler Antolojisi (Kriter Yayınevi, İstanbul 2008) adlı eserine almış. Beyit şöyle:

 

"Sorarız ahvâl-i yârânı yürekten gelen sesle

 

Âşinâ değiliz zira melâli bilmeyen nesle”

 

(Dostların, sevgililerin durumlarını yürekten gelen samimi bir sesle sorarız. Zira melali, soylu hüznü bilmeyen nesle âşina değiliz.)
   İkinci Meşrutiyet sonrası ve Cumhuriyet dönemi şairimiz Ahmet Haşim de "O Belde” şiirinde, aşkı salt maddeye, bedene, ete, cinselliğe, tensel hazlara indirgeyen materyalist yeni nesilleri eleştirirken: "Melâli anlamayan nesle âşinâ değiliz.” Der. Zira aşk, karşılıklı ruhsal anlamda tam bir bağlanımı, birbirinde fani olmayı, araya maddi hiçbir değeri katmadan salt duygusal bütünlüğü ifade eden çok yüksek derecede insanî bir eylemdir. Derinlikli, saf aşkın özü, esası, temeli de her zaman melaldir, soylu bir hüzündür.
   Yine aynı dönemlerin bir başka büyük Türk şairi Yahya Kemal, "Kocamustâpaşa” şiirinde:

 

"Koca Mustâpaşa! Ücra ve fakir İstanbul! 

 

Tâ fetihten beri mü’min, mütevekkil, yoksul, 

 

Hüznü bir zevk edinenler yaşıyorlar burada. 

 

Kaldım onlarla bütün gün bu güzel rü’yada.” der. 

 

   Yahya Kemal için de soylu hüzün ekonomik, maddi imkânlar bakımından fakir; ama gönül dünyası, iman, sanat, nezaket, zarafet, kültür, medeniyet, insanî ve İslamî değerler bakımından zengin olan Müslüman Türk’ün imrenilesi tevekkül halidir. 
   Hisar topluluğu şairi İlhan Geçer de, "Dönsen Şafaklarla” şiirinde: "Bana kederlerin en güzelini getirsen” mısraıyla aşkı beşerî olmaktan kurtarıp insanî boyuta taşımanın temel koyucu kuralını ifade ediyor. Yani soylu bir hüzünle taçlandırılan gerçek aşk.
   Ve son olarak bütün bu saydığımız büyük Türk şairlerinin ifade edegeldikleri "soylu hüzün” imgesini Hilmi Yavuz da "Nâzım Hikmet” adlı şiirinde:

 

"hüzün ki en çok yakışandır bize

 

belki de en çok anladığımız” diyerek kendince yeniden ifade etme gereği duyuyor.

 

0 Yorum + Yorum Ekle

Bilgi

Yorum Ekleyebilmeniz için Sitemize Kayıt Olmanız Gerekmektedir.

Üye Paneli

Üye Adı:
Şifre :

Şifrem?
Üye Olun !

Reklam

    Reklama tıklayarak sitemize katkıda bulunun...

Kİmler Çeviİrİmİçİ

Kullanıcılar :

Arama Motorları : Crawl Bot, Yandex Bot

Şuan Sitede 0 kullanıcı, 2 arama motoru, 3 ziyaretçi ile toplamda 5 kullanıcı bulunmaktadır.

Takvim

«    Ocak 2019    »
PtSaÇrPrCuCtPz
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031