Haz
27
2016
    Facebook'da Paylaş Twitter'da Paylaş FriendFeed Google

Türk Romanında Kötülük, Başlangıçtan 1950'ye / Yrd.Doç.Dr.Ürün Şen Sönmez

    Kötülük kavramı ve kötülük problemi, insanı ve insanın en zengin üretimi olarak sanatı ve edebiyatı derinden etkilemiştir. Kötülüğün, insanın hem içinde hem dışında var olması kavramı derinleştirmekle birlikte, maruz kalan, irade eden ve uygulayan tarafın kimliği, kötülüğü aynı zamanda bir problem haline getirmiş; mesele antik çağdan itibaren tüm boyutları ile felsefi, dini, sosyolojik, psikolojik, siyasi, tarihi ve sanatsal boyutlarıyla tartışılmış, genişlemiş ve gelişmiştir.

   Türk Edebiyatında kötülüğün varlığının sorgulanmasına dair çalışmalara rağmen kapsamlı ve münferit bir çalışmanın yapılmamış olması; kötülük ve edebiyat bağlamında yapılacak bir çalışmayı ihtiyaç haline getirmektedir. Bu çalışmanın temel amacı, bu ihtiyacın giderilmesine katkı sağlayabilmektir. Çalışma alanı olarak romanın seçilmesi, kötülük kavramının pek çok disiplin tarafından biçimlendirilmiş olması ve romanın pek çok bakımdan bu disiplinlerle diğer edebi türlere göre daha sıkı ilişkiler kurmuş olmasındandır. Türk romanında kötülük ile ilgili daha önce bir çalışmanın yapılmamış olması sebebiyle, bu çalışmaya konu olan romanlar, Türk Edebiyatında romanın başlangıcından itibaren seçilmiş; bütüncül bir algı sunabilmek amacıyla 1950 yılına kadar olan romanlar bu seçkiye dâhil edilmiştir. Romanın sosyal ve siyasal açılardan dönem yansımalarını sunması; niteliklerinin belirlenmesi noktasında ahlak ile ilişkilendirilen kötülük kavramının, yalnız kurgusal eserde değil Türk düşünce dünyasında ve toplumsal algısında da nasıl tanımlandığının ortaya koyulmasına katkı sağlayabilecektir.
  Yitik Ülke Yayınları, İstanbul 2016.

May
29
2016
    Facebook'da Paylaş Twitter'da Paylaş FriendFeed Google

Talim-i Edebiyat / Yrd.Doç.Dr. Furkan ÖZTÜRK

  (Litografya 1879  baskılar, 1882, 1912) Ta‘lîm-i Edebiyyât Türk eleştiri tarihi içinde önemli bir yer tutar. Klasik belagatten batı retoriğine geçişin en önemli kavşağı olan bu eser, birçok tartışma ve eleştiriyi de beraberinde getirir. Batılı anlamda bir edebiyat nazariyesi kitabı olarak kabul edilen Ta‘lîm-i Edebiyyât’ın bir ders kitabı olmasından ziyade "bir hareket noktası” olarak önemli olduğunu belirten Tanpınar, Arap’ın bedîi, beyânı ve belagatiyle ilk hesaplaşmamızın onunla başladığını söyler. Yaptığımız eleştirel edisyonda söz konusu edilen eserin beş baskısı karşılaştırılmış ve böylelikle Ta‘lîm-i Edebiyyât’ın eleştirel metni ortaya çıkartılmıştır. Üç litografya baskı ve iki matbaa baskısı (hurufat baskı) karşılaştırıldığında Ta‘lîm-i Edebiyyât’ın öğrencilere dağıtılan taş basma ders notlarından tutarlı bir bütünlüğe sahip bir kitaba evrilmesi hemen göze çarpmaktadır. Dün Bugün Yarın Yayınları, 2016.

May
1
2016
    Facebook'da Paylaş Twitter'da Paylaş FriendFeed Google

Prof.Dr.İsmail Çetişli Hatıra Kitabı

 Aramızdan ayrılalı bir yılı geçti. Akademik hayata kazandırdığı birbirinden kıymetli eserlerle ölümsüzlüğü tadanlardan oldu. Prof.Dr. İsmail Çetişli hoca için hazırlanan bu hatıra kitabında birbirinden kıymetli makaleler yer almaktadır. Kitabın içeriğinde yer alan makalelerin listesi yazının devamında...
 Akçağ Yayınları, Ankara, 2016. 508s.

Nis
29
2016
    Facebook'da Paylaş Twitter'da Paylaş FriendFeed Google

Prof.Dr. Nurullah Çetin'den 3 Yeni Kitap1. Türk Sorunu,
2. İstiklalci Türk Yürüyüşü,
3. Andımız ve Gençliğe Hitabeyi Anlamak. 

Üye Paneli

Üye Adı:
Şifre :

Şifrem?
Üye Olun !

Reklam

    Reklama tıklayarak sitemize katkıda bulunun...

Kİmler Çeviİrİmİçİ

Kullanıcılar :

Arama Motorları : Crawl Bot, Yandex Bot

Şuan Sitede 0 kullanıcı, 2 arama motoru, 5 ziyaretçi ile toplamda 7 kullanıcı bulunmaktadır.

Takvim

«    Ocak 2019    »
PtSaÇrPrCuCtPz
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031